Szukasz pierwszego samochodu? Oto 6 najlepszych modeli w cenie do 10 tys. złotych

Szukasz pierwszego samochodu? Oto 6 najlepszych modeli w cenie do 10 tys. złotych

Zakup samochodu to w polskich realiach jedna z najważniejszych, niekiedy wręcz „życiowych”, decyzji. Także wówczas, gdy decydujemy się na zakup auta używanego. Z racji tego, że zdecydowaną większość „pierwszych aut” stanowią właśnie pojazdy używane, poniżej prezentujemy ranking sześciu – Naszym zdaniem najlepszych – samochodów z drugiej ręki, które warto rozważyć przy podejmowaniu decyzji o zakupie pojazdu, przy pomocy którego będziemy szlifować drogowe umiejętności:

 

Toyota Yaris

Obiekt pożądania wielu młodych kierowców. Toyota Yaris słynie z japońskiej niezawodności, wybaczając swoim użytkownikom wiele eksploatacyjnych grzechów i grzeszków… Niestety wszystkie zalety przekładają się na jedną wadę – jako auto „nie do zajechania” bardzo ciężko znaleźć na rynku egzemplarz w dobrym stanie i cenie mieszczącej się w granicach zdrowego rozsądku, nawet o odniesieniu do modeli starszej generacji. Jednak warto szukać, ponieważ Toyota Yaris zrewanżuje się bezproblemową eksploatacją przez wiele lat, a z racji niskiej utraty wartości będziemy mogli odzyskać sporo zainwestowanych pieniędzy, gdy zdecydujemy się na zakup jej następcy.

 

Fiat Grande Punto

Jeden z przedstawicieli popularnego na polskim rynku Fiata. W pewnym sensie uosabia problemy marki, która na przestrzeni ostatnich lat zanotowała bardzo wiele marketingowych i decyzyjnych wpadek, co paradoksalnie ma swoje plusy. Największym z nich jest szybka utrata wartości tego modelu, dzięki czemu nawet stosunkowo nowe auto możemy kupić w bardzo dobrej cenie. Oczywiście plus zamieni się w minus, gdy to my będziemy chcieli odsprzedać później swój samochód, jednak biorąc pod uwagę za jak – stosunkowo – niewielkie pieniądze możemy kupić kilkuletniego Fiata, z relatywnie niewielkim przebiegiem i przyzwoitym wyposażeniem, nie powinniśmy żałować podjętej decyzji. Tym bardziej, że nie należy on do najbardziej awaryjnych modeli dostępnych na rynku, a koszt ewentualnych części zamiennych jest raczej niewielki.

 

Honda Civic VII

Jeden z azjatyckich klasyków, cieszących się na polskich drogach coraz większą popularnością. Japońskie auto zdobywa serca polskich kierowców przede wszystkim solidnym wykonaniem i niskimi kosztami użytkowania. W odróżnieniu od swoich poprzedników nie miewa też na ogół problemów z rdzewieniem. Typowy dla Hondy zestaw solidnych jednostek napędowych zapewnia bezproblemową eksploatację przez wiele lat, natomiast wydatki na paliwo nie drenują nadmiernie portfela.

 

Ford Focus

Parafrazując klasyka – jaki Ford jest każdy widzi… Podobnie jak większość modeli tego producenta nie wyróżnia się niczym szczególnym, ani od strony wizualnej, ani technicznej. I w tej „nijakości” jest metoda – Focus to pojazd po prostu poprawny. Z racji sporej dostępności na rynku wtórnym można się nad nim zastanowić, jeżeli musimy zakupić samochód „na szybko”, a inne leżące w sferze Naszych zainteresowań modele są niedostępne.

 

Toyota Avensis II

Stare, ale jare… Chociaż ten model najbardziej rozpoznawalnego japońskiego koncernu motoryzacyjnego czasy swojej świetności ma już za sobą, to w dalszym ciągu stanowi ciekawą alternatywę na rynku aut używanych. Podobnie jak inne pojazdy ze stajni Toyoty jest niezawodnym koniem roboczym, w przypadku którego nie musimy się obawiać o poważniejsze usterki. Niezłe, jak na wiek auta, wyposażenie w połączeniu z paletą ekonomicznych silników oraz wspomnianą już niezawodnością to argumenty warte rozważenia podczas podejmowania decyzji o zakupie pierwszego samochodu.

 

Skoda Fabia

Ranking zamyka dobrze znana na polskim rynku Skoda. Prosta i niezawodna konstrukcja, umiarkowane spalanie, łatwy dostęp do części zamiennych oraz dobre własności jezdne w połączeniu z rozsądną ceną (egzemplarz w niezłym stanie możemy znaleźć już za 5-6 tys. złotych) czynią ze Skody Fabii faworyta w rankingu aut dla początkujących.