Czy lokalizacja nieruchomości ma duże znaczenie?

To gdzie znajduje się nasz dom czy mieszkanie, w ogromny sposób determinuje to jak będzie wyglądać nasza codzienność. Ładny blok, przestronne mieszkanie i okazjonalna cena to nie wszystko. Warto wziąć pod uwagę odległość, która będzie nas dzielić od miejsc, w których spędzamy najwięcej czasu np. praca, siłownia, kawiarnia, w której przeprowadzamy często spotkania.

Sprawdź: Nowe mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz

Przeprowadzając się z rodziną warto, wziąć pod uwagę wszystkich członków. Jak daleko do pracy ma partner? Jak daleko do szkoły mają dzieci? Warto patrzeć na to także przyszłościowo. Jeśli nasze dziecko zaraz będzie zmieniać szkołę warto przemyśleć oba warianty. Przez najbliższe 4-5 lat będzie chodzić do liceum na drugim końcu miasta, nie warto zostawać blisko podstawówki, którą zaraz ukończy. Z drugiej strony, jeśli jeszcze dalszy etap edukacji nie jest dokładnie zaplanowany to mamy znacznie większy wybór lokalizacji. Mieszkanie poza miastem często oznacza korki w godzinach, gdy wszyscy zaczynają i kończą pracę (6-8 i 16-18). Dotyczy to nie tylko samochodów, ale także komunikacji miejskiej. W mieście nie ma tego problemu. Jeśli korki są na głównych ulicach zawsze możemy zdecydować się na sieć pobocznych uliczek, ewentualnie zajechać na chwilę do sklepu, na stację i zająć się innymi obowiązkami do czasu swobodniejszego ruchu. Znaczną zaletą są tramwaje i metro, które ułatwiają poruszanie się po mieście bez strachu o korki.

Mieszkanie w centrum będzie mieć łatwiejszy dojazd komunikacją miejską niż te na obrzeżach. Jest znacznie więcej tras autobusowych. Przystanki zazwyczaj także są bliżej. Należy również zwrócić uwagę na mieszkańców. Jeśli jest to rodzinna okolica, dzieci łatwiej nawiążą nowe znajomości i będą chętniej wychodzić z domu. Będąc jednak skupionym na pracy singlu warto się zdecydować na bardziej drogie osiedle, którego mieszkańcy mogą być osobami wpływowymi i znanymi w branży. W takim miejscu łatwiej nawiązać mniej oficjalne znajomości z ważnymi osobami. W nowoczesnych blokach jest również bezpieczniej i łatwiej o miejsce parkingowe. To również jest ważna kwestia. Mając rodzinę z dwoma dużymi samochodami i motorem, może być tak samo trudno o miejsce parkingowe, jak przy posiadaczu jednego roweru. Warto przed zakupem spytać o możliwość wykupienia miejsca parkingowego lub poobserwować jak pełny jest parking w okresie nocnym. Jeśli blok jest nowy i nie mieszka w nim jeszcze zbyt wiele osób, to powinno nie być problemu z miejscem. Mając jeden, wspólny parking z kilkoma blokami może to być ogromny problem i sprowadzać się do parkowania w miejscach zakazanych, na chodnikach, niszczeniach trawnika i wieczornych trąbień na siebie samochodów, ponieważ w ścisku, łatwo o wypadek. Inwestycja w mieszkanie z dobrą lokalizacją naprawdę może odmienić twoje życie, dlatego warto przemyśleć to dwa razy.