Pojedynek stolic. Lizbona, czy Rzym?

Pojedynek stolic. Lizbona, czy Rzym?

Południe Europy słynie z niezwykłych walorów turystycznych. Duża liczba słonecznych dni, rozbudowana baza turystyczna, ogromna ilość zabytków oraz liczne atrakcje przyciągają jak magnes ludzi z całego świata. Jednak niektóre miejsca wzbudzają większe zainteresowanie, inne mniejsze. W tym artykule swego rodzaju pojedynek stoczą ze sobą dwie z południowoeuropejskich stolic – Rzym i Lizbona. Która z nich wygra w walce o Wasze podróżnicze serca? Zapraszam do lektury

Lizbona

Lizbona jest miastem niezwykle klimatycznym, w pewnym sensie wręcz specyficznym. Niezwykła aura tego miejsca potrafi rozkochać w nim wielu. Turystów witają ciasne zaułki Alfamy oraz penetrujące miejskie przestrzenie śpiewy. Jedną z najmocniejszych stron portugalskiego miasta stołecznego jest stosunkowo niski poziom cen, szczególnie na tle innych popularnych lokalizacji basenu Morza Śródziemnego. Dzięki ofercie tanich lotów z Warszawy możemy dotrzeć na miejsce za nie więcej niż 300 zł i to w dwie strony! Najlepszym sposobem zwiedzania miasta są piesze wędrówki, jednak ze względu na jego położenie musimy się liczyć z tym, że czeka Nas sporo wspinaczki stromymi ulicami… W czasie zwiedzania nie możemy zapomnieć o odwiedzeniu licznych punktów widokowych, dzięki którym będziemy mogli nacieszyć oczy niezwykłymi widokami. Bogata oferta hosteli pozwoli na stosunkowo łatwe znalezienie noclegu.

Rzym

Rzym urzeka turystów niezwykłym klimatem, związanymi z miastem na tyle silnie, że nie zdołał go naruszyć nawet napływ ogromnych mas turystów. Z racji tego, że większość największych atrakcji znajduje się w centrum można do nich docierać pieszo, co zdecydowanie ułatwia zwiedzanie miasta. Osoby nie przepadające za pieszymi wycieczkami mogą przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi lokacjami przy pomocy metra, którym miasto jest nieźle skomunikowane. Jeżeli chodzi o punkty obowiązkowe na mapie zwiedzania muszę się tam znaleźć z całą pewnością Forum Romanum, targ Campo di Fiori i Koloseum. Z racji tego, że atrakcji do zobaczenie jest naprawdę dużo warto zarezerwować sobie na wyjazd przynajmniej kilka dni – aby poświęcić dostateczną ilość czasu każdej z atrakcji i zwiedzać miasto bez pośpiechu trzeba zatrzymać się na przynajmniej połowę tygodnia. Rzym zachwyca iście włoską atmosferą, podkreślaną świetną pogodą niezależnie od pory roku oraz doskonałym jedzeniem.

Oba miasta mają swój niewątpliwy urok. Bez względu na to, które z nich zachęciło Cię do odwiedzenia swoich murów jednego możesz być absolutnie pewien – nie będziesz żałować.