Alergia lub nietolerancja pokarmowa – jak reagować?
Na różnych uroczystościach, np. na weselu, zawsze na stołach – po polsku, jest wszystkiego dużo. Oczy chcą jeść, a ciało się nie opiera, lecz ci, którzy mają alergię lub nietolerancję pokarmową muszą uważać. Od wzmożonej czujności nie można zrobić sobie wolnego. Warto więc wcześniej wykonać testy alergiczne z krwi, aby dokładnie wiedzieć czego należy unikać. Sprawdź: Alergolog Bydgoszcz. Jeśli sami nie jesteśmy uczuleni, warto wyedukować się w tym temacie. Wiedząc co robić, możecie uratować komuś życie. Często bardzo pomocne bywa przećwiczenie całej procedury w myślach, wyobrażenie sobie po kolei wszystkich opisanych niżej działań.
Jeżeli sami jesteście narażeni na wstrząs anafilaktyczny, czyli ogólną, silną reakcję alergiczną organizmu, bądź macie pod opieką taką osobę pamiętajcie – gdziekolwiek byście byli, ustalcie numer telefonu i adres miejscowych służb ratunkowych. Poproście też lekarza pierwszego kontaktu, aby doradził, do kogo macie się zwrócić w nagłym wypadku. Oto różne rozwiązania:
1. Zadzwoń do lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli przyjmuje on blisko, a szpital i pogotowie ratunkowe są daleko, to chyba najlepsze wyjście. Lekarze pracujący na wsi często mają adrenalinę do stosowania w nagłych wypadkach, a także tlen dla chorych z ciężkim atakiem astmy.
2. Wezwij pogotowie. To najlepsze rozwiązanie tam, gdzie istnieją blisko służby ratunkowe. Personel karetki dysponuje adrenaliną i tlenem.
3. Weź taksówkę i pojedź do szpitala. Nie jest to najlepsze wyjście, bo w tym czasie Twój stan może się pogorszyć, a nie masz odpowiedniego sprzętu ratunkowego. Niekiedy jednak jest to jedyne rozsądne wyjście w trudnej sytuacji.
Wstrząs anafilaktyczny to bardzo niebezpieczny stan, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Jak jednak rozpoznać, że to wstrząs?
Rozpoznanie wstrząsu anafilaktycznego w wczesnym jego stadium może być trudne nawet dla lekarza. Przede wszystkim trzeba wykluczyć zwykłe omdlenie. Osoba omdlała ma bladą twarz i zwolnione tętno, natomiast osoba ze wstrząsem ma zaczerwienioną twarz i przyspieszone tętno. U tej pierwszej, kiedy jeszcze pozostaje ona w pozycji lezącej, powraca do normy ciśnienie tętnicze i poprawia się stan ogólny, u tej drugiej groźne dla życia zmiany nie ustępują samoistnie.