Aminokwasy dla sportowców

Aminokwasy dla sportowców

Aminokwasy dla sportowców są jednymi z najistotniejszych związków chemicznych. Przyjęło się powszechnie, że to one są odpowiedzialne za budowanie białka, które jest z kolei bardzo istotnym składnikiem budulcowym mięśni. 

Aminokwasy dla sportowców– czy wszystkie?

Mówi się, że aminokwasy należy spożywać, ponieważ dzięki nim łatwiej jest budować masę mięśniową, o której marzy tak wiele osób. Jednak tak naprawdę tylko 20 z aż 300 odpowiada za syntezę białek. Tak, więc odżywka białkowa powinna posiadać w swoim składzie każdy z 20 aminokwasów w celu optymalizacji budowania masy mięśniowej. 

Aminokwasy nie tylko odpowiadają za syntezę białek

Skoro jest ich aż 300, a za budowanie mięśni odpowiada 20 to można zauważyć, że nie służą one tylko do budowania masy mięśniowej. Stanowią one również świetne źródło energii w przypadku niedoboru glukozy. Bez nich jest również niemożliwe pobieranie energii z tłuszczu, więc przydają się one na każdym etapie funkcjonowania. Aminokwasy można podzielić na:

– endogenne,

– egzogenne,

– względnie endogenne,

– względnie egzogenne. 

Aminokwasy dla sportowców to podstawa

Jak widać odpowiadają one za wiele ważnych czynników przy budowaniu masy mięśniowej. Każdy czynny sportowiec powinien mieć opakowanie z aminokwasami i uzupełniać je po treningu lub w jego trakcie. Wszystko oczywiście zależy od stopnia zaawansowania danej osoby, a także od tego ile trwa jego trening. Są one istotne w budowaniu masy mięśniowej, dlatego wykorzystują je głównie osoby uczęszczające na siłownie.