Czym są mikroapartamenty?

Czym są mikroapartamenty?

Deweloperzy muszą odpowiadać na oczekiwania rynku. Nie jest więc przypadkiem, że coraz częściej powstają budynki z tzw. miniapartamentami. Skoro coraz więcej ich się buduje, to musi być więc na nie zapotrzebowanie. Jak obecnie wygląda ten rynek nieruchomości? Sprawdź mieszkania Bydgoszcz!

Mikroapartamenty są mieszkaniami o małym metrażu, który sięga kilkanaście metrów kwadratowych. Charakteryzują się nowoczesnym wyposażeniem oraz atrakcyjną lokalizacją. Jest to odpowiedź przede wszystkim na potrzeby młodych ludzi, którzy często pracują w centrach miast, niewiele czasu spędzają w domu – i co najważniejsze – nie chcą zaciągać wysokiego kredytu na duże mieszkanie i spłacać go przez 25 lat. Nie da się ukryć, że sporo młodych ludzi traktuje mieszkanie jak hotel. Nie dziwi więc fakt, że wolą zainwestować w coś „mikro”, co w tak dużym stopniu nie obciąży ich budżetu. Oferta więc jest kierowana przede wszystkim do absolwentów studiów, którzy zaczynają pracę oraz młodych par.

Mikroapartamenty charakteryzują się tym, że każda przestrzeń jest odpowiednio wykorzystana, a rozkład dosyć komfortowy i przemyślany. Deweloper często dba również o takie elementy jak wspólna pralnia czy specjalne miejsca na rower, aby mieszkańcy nie musieli „zagracać” sobie i tak małego mieszkania. Tego typu lokale początkowo mieściły się wyłącznie w centrach, lecz obecnie można się z tym spotkać również w bardziej oddalonych dzielnicach.

Mikroapartamenty mają swoje źródło na Manhattanie w Nowym Jorku. Dopiero później rozprzestrzeniły się na inne miasta USA i powędrowały za ocean, aby wreszcie dotrzeć do Polski. Obecnie są bardzo popularne w Chinach oraz Japonii. Deweloperzy w Polsce jednak nie mają łatwo, gdyż okazuje się, że największą przeszkodą w budowaniu mikroapartemantów jest polskie prawo, którego normy nie pozwalają projektować mieszkań o powierzchni poniżej 20m2. Deweloperzy jednak niewiele sobie z tego robią, na różne sposoby obchodzą regulacje i odpowiadają na potrzeby rynku.