Rzym – starożytne miasto
Miasto zostało zbudowane na siedmiu wzgórzach znajdujących się na wschodnim brzegu Tybru, legenda głosi, że fundatorem – założycielem Rzymu był Romulus na Palatynie – miało się to zdarzyć w 753r. p.n.e. Legenda mówiąca o powstaniu miasta opowiada historię Romulusa i Remusa, braci, których w grocie Lupercal karmiła i pielęgnowała wilczyca – oczywiście nie brakuje tego symbolu miasta i osławiona Wilczyca Kapitolińska stała od IX wieku na Lateranie, a od 1471 r. w Palazzo dei Conservatori na Kapitolu.
Wybór miejsc, które chcemy zobaczyć w Wiecznym Mieście jest bardzo trudny, bowiem zwiedzanie Rzymu to zadanie na wiele tygodni, miesięcy, a może nawet lat. Rzym jest miastem obfitującym w wiele zabytków i miejsc, do których trzeba koniecznie zajść chociażby na krótką chwilę. Najbardziej charakterystyczną budowlą jest tu Koloseum, czyli Amfiteatr Flawiusza zbudowany na życzenie Nerona w 80r. n.e. amfiteatr dla 50 tys. widzów, na arenie, którego odbywały się walki gladiatorów. Nazwa Koloseum wzięła się od potężnego posągu Nerona (kolos).
Obowiązkowo trzeba zobaczyć Bazylikę św. Piotra – jest to największa świątynia chrześcijańska, tu pochowany jest ten założyciel Rzymskiego Kościoła. Pierwotnie bazylika była otwarta do 326 r., lecz w dobie epoki Odrodzenia została zburzona i przebudowana. Jest to miejsce kultu, tu odbywają się nabożeństwa z udziałem Papieża, a także znajduje się wiele zbytków kultury – malowidła, rzeźby, płaskorzeźby, czy też elementy wystroju.
Na Panteonie (gr. pan – wszystko i theoi – bogowie), który znajduje się w centrum miasta znajdziemy prawdziwą siedzibę rzymskich bóstw. Inicjatorem budowy był Hadrian – świątynia powstała w latach 118- 125 n.e. i jest to jedna z nielicznych starożytnych budowli, która nie dość, że dotrwała do czasów współczesnych w rewelacyjnie zachowanym stanie, to jeszcze niewiele zmian w niej wprowadzono. Ciekawostką i zabytkiem zarazem, są Usta prawdy (wł. Bocca della Verita) – jest to maska z marmuru, a podanie tudzież legenda głosi, że osoba, która włoży dłoń do tych otwartych ust i skłamie, niestety nie będzie już mogła wyjąć ręki ze środka.
Do najstarszych zachowanych zabytków możemy zaliczyć kolumnę Trajana ze 113r n.e. Konstrukcja ma ok. 40 m wysokości i główna jej część opleciona jest marmurową wstęga z płaskorzeźbami – tak złożono hołd wielkiemu władcy Trajanowi.
W mieście są również zabytki nieco młodsze – stosunkowo mało znane, ale trzeba je również koniecznie zobaczyć. Każdy, kto był w Rzymie widział Fontannę Di Trevi, która to stanowi pamiątkę barokową – na maleńkim placyku jest ogromna fontanna, w której dominuje postać Neptuna i dwóch trytonów obok. To prawdopodobnie tu narodził się zwyczaj wrzucania pieniążka do wody, aby kiedyś powrócić… Druga piękna i też barokowa Fontanna Czterech Rzek (Fontana dei Quattro Fiumi) również znajduje się na placu w centrum Rzymu. Fontanna symbolizuje cztery rzeki Nil, Ganges, Dunaj i Rio de la Plata z czterech wówczas znanych kontynentów.
Koniecznie trzeba zobaczyć Zamek św. Anioła – pierwotnie był to monumentalny grobowiec Hadriana i jego bliskich, a od IX wieku zamek ten połączony jest z Watykanem murem obronnym. Trudno omówić wszystkie miejsca godne zwiedzenia, ale na pewno warto również zobaczyć Wyspę Tybrową, Plac Wenecki – to do niego przynależy Bazylika św. Marka, która jest jednym z najstarszych rzymskich kościołów, Plac Hiszpański jest najbardziej znany z monumentalnych schodów- życie na nim toczy się przez całą dobę, Del Popolo czy Campo de’Fiori.
Należy wspomnieć o konieczności zwiedzenia Muzeum Watykańskiego i Kaplicy Sykstyńskiej. Warto też obaczyć katakumby, czyli sieć podziemnych cmentarzy. Nie jest nawet możliwe wymienienie wszystkich wartych zwiedzenia tudzież zobaczenia miejsc, które są naprawdę fascynujące.
Historia Rzymu jest przebogata, nie da się jej opowiedzieć w kilku słowach – silna ekspansja władców rzymskich sprawiła, że koło roku 30 n.e. praktycznie cały basen Morza Śródziemnego był pod jego kontrolą. Kilka razy wydawało się, że władcy rzymscy zawładną całą Europą – o potędze mogą świadczyć podboje w południowej i północnej Europie.
Poznawanie Rzymu, zwiedzanie miasta i okolic rozbudza ciekawość, a historia tego miejsca to nie tylko starożytność, ale również współczesność – niechlubne momenty związane z faszyzmem (Benito Mussolini), jednak te fakty interesują głównie historyków, natomiast starożytność pobudza wyobraźnię każdego. Jak obliczono w samym mieście jest ponad 80 tysięcy zabytków!
Dzisiejszy Rzym to ponad 2,5 milionowe, tętniące życiem miasto – Warto poznać jego współczesność. Poznanie Rzymu to udział w imprezach kulturalnych, których jest całe mnóstwo, a intensywne życie nocne tętni przez cały rok. Kuchnia włoska jest zdrowa, oparta na prostych i smacznych przepisach z dużą ilością świeżych, dojrzewających w palącym słońcu oliwek, oliwy, ziół – a także ogromnej ilości zróżnicowanych potraw. Generalnie jedzenie w Rzymie jest nieco bardziej tłuste – kaloryczne aniżeli na południu kraju.
Rzym jest urokliwym miastem, do którego się wraca, ponieważ jego historia i współczesność tworzą tak wspaniałą i niepowtarzalną atmosferę, że każdy, kto był tam, chociaż raz, zrobi wszystko, by do niego powrócić – wszak nie od parady znane jest powiedzenie „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu