Suplementy diety – czy są dla każdego?

Suplementy diety – czy są dla każdego?

Dieta jest najczęściej ignorowaną formą dbania o własne zdrowie przez ludzi. Zwłaszcza jeśli zaczynamy regularnie ćwiczyć, nie ważne czy jest to siłownia, rower czy basen, powinniśmy zadbać o dostarczenie do organizmu odpowiednich składników.

Dobre suplementy diety dostarczają niezbędnych wartości odżywczych i paliwa dla naszego ciała. Najważniejszym aspektem jest zbilansowanie ich dostarczania według naszego indywidualnego zapotrzebowania. Jeśli ktoś prowadzi siedzący tryb życia to zużywa zdecydowanie mniej energii niż osoba aktywna. Ważnym aspektem jest również stan naszego zdrowia. Często sami sięgamy po suplementy, licząc na to, że poprawią stan naszego organizmu. Jednak niektóre dolegliwości wykluczają się z zażywaniem suplementów (np. osoby z nadciśnieniem powinny unikać skondensowanych źródeł magnezu), więc pomimo ich ogólnej dostępności należy skonsultować się z lekarze, zanim włączymy je do diety.

Najczęściej sięgamy po suplementy diety w momencie zdiagnozowania niedoboru pewnych minerałów lub witamin. Należy jednak pamiętać, że równie dla nas niebezpieczny jak niedobór, jest również nadmiar. Suplementy diety to często skondensowane w jednej dawce różne witaminy lub minerały. Nie w każdej sytuacji będziemy potrzebować wszystkich. Należy więc rozsądnie kontrolować, jakie składniki zawiera dany suplement, aby nie okazało się, że lecząc brak jednego, spowodujemy spustoszenie w organizmie nadmiarem drugiego.

Dlatego nie ważne jaki prowadzisz tryb życia, czy pracujesz przy komputerze czy uprawiasz regularnie sport i w jakim celu chcesz wprowadzić suplementy do diety, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Dobre suplementy diety mogą pomóc, ale równie dobrze, nieodpowiednio zbilansowane, mogą zaszkodzić.

Reklama:  https://olimpsport.com/pl/produkty-42/odzywki-i-suplementy-130/spalanie-tluszczu-50