4 oznaki tego, że Twoje ciało domaga się odpoczynku…

4 oznaki tego, że Twoje ciało domaga się odpoczynku…

Czasami je bagatelizujemy, tymczasem organizm w rozpaczliwy sposób informuje o zbliżaniu się do kresu wytrzymałości. Oczywiście możemy kontynuować wykonywanie czynności mimo niepokojących objawów, ale po co przeciążać własne ciało bez potrzeby? Tym bardziej, że w niektórych sytuacjach może mieć to poważne konsekwencje…

Senność

Niby najbardziej oczywisty z objawów zmęczenia, niestety także najczęściej lekceważony. Ziewanie i „ciężką głowę” najczęściej przypisujemy deficytowi snu, wynikającemu z jego złej jakości, braku czasu lub położenia się o złej porze. Taka też zazwyczaj jest podstawowa przyczyna senności, jednak niekiedy bywa ona objawem wyczerpania „baterii”, nawet jeżeli zadbaliśmy o odpowiednią liczbę godzin przeznaczonych na regenerację.

Brak koncentracji

Brak koncentracji najczęściej przypisujemy roztargnieniu, lub tzw. „marzeniu o niebieskich migdałach”. Tymczasem problemy ze skupieniem się na wykonywaniu określonej czynności najczęściej wynikają nie z jej nużącego charakteru, motywującego znudzenie jej wykonywaniem, ale są jednym z pierwszych objawów przepracowania. Jeżeli się „wieszasz”, lub Twoje myśli zbyt często wędrują „w inną stronę” powinieneś poświęcić przynajmniej pół godziny na krótką drzemkę lub inną formę relaksu, zanim wznowisz pracę.

Szum w głowie

Najczęściej pojawia się wówczas, gdy od wielu dni przeciążamy swoje ciało. Jest sygnałem, że zaczynamy działać na granicy jego możliwości. Pełni funkcję bezpiecznika, uniemożliwiającego „przegrzanie” ciała – jeżeli nie odpoczniemy do szumu dojdą inne, jeszcze bardziej uciążliwe objawy, w tym nasilający się ból głowy. Wówczas po prostu nie będziemy w stanie pracować, a Nasz organizm siłą rzeczy otrzyma upragniony odpoczynek.

Problemy z widzeniem

Nie chodzi tu oczywiście o utratę, bądź poważne choroby oczu jakie mogłoby wywoływać przepracowanie, ale o dość uciążliwe zaburzenia utrudniające lub niekiedy uniemożliwiające kontynuowanie wykonywanej czynności. Najczęściej pojawiają się one przy okazji wielogodzinnej pracy z komputerem, gdy zmuszamy swoje oczy do ciągłego wpatrywania się w jeden punkt, przy jednoczesnym ograniczeniu mrugania, powodującego nadmierne wysuszanie ich powierzchni i potęgującego obciążenia jakim są poddawane. Dlatego wszelkiego rodzaju „menty”, falowanie, błyski, albo inne anomalie pojawiające się w czasie pracy przy komputerze powinny być wyraźnym sygnałem do odłożenia swoich obowiązków na później