Znaczenie witaminy D
Długie dni pracy, mało czasu na świeżym powietrzu, a może nawet zima. Za mało światła słonecznego oznacza również za mało witaminy D dla organizmu. Dzieje się tak, ponieważ 80 do 90 procent witaminy D jest wytwarzane przez promienie UV-B przez skórę. Ale szczególnie w ciemnej porze od października do marca promienie słoneczne są często niewystarczające. W rezultacie około 50 procent populacji jest niedostatecznie zaopatrzonych w witaminę D. Sprawdź: Przychodnia Nowy Fordon Bydgoszcz
Co słońce ma wspólnego z witaminą D?
Witamina jest zwykle substancją, której organizm nie jest w stanie zsyntetyzować i spełnia kluczowe funkcje metaboliczne. Witamina D jest wyjątkiem: możemy syntetyzować witaminę D, ale tylko pod wpływem światła słonecznego. Precyzyjne promieniowanie UV-B. Jest to intensywna część światła słonecznego, która może również powodować raka skóry.
Więc co sprawia, że witamina D jest witaminą?
Na północnych szerokościach geograficznych zwykle nie mamy wystarczającej ilości światła słonecznego, aby zsyntetyzować potrzebnąilość witaminy D. Dlatego musimy wziąć pod uwagę fakt, że nie mamy wystarczającej ilości światła słonecznego. Jest to znane od około 100 lat, a witamina D chroni również przed krzywicą, klasyczną chorobą związaną z niedoborem witaminy D. Ekspozycja na słońce powinna trwać około 15 do 30 minut dziennie na około jednej czwartej powierzchni ciała. Są też inne czynniki, które wpływają na syntezę witaminy D. Należą do nich ochrona przeciwsłoneczna, typ skóry i wiek. Ponieważ ekspozycja na słońce jest prawie zawsze niewystarczająca, witamina D musi być stale spożywana z pożywieniem.