Jak zbudować dom za rozsądne pieniądze?

Jak zbudować dom za rozsądne pieniądze?

Posiadanie własnego domu wybudowanego od podstaw to marzenie wielu osób. Niestety bardzo często rezygnuje się z tych marzeń w obawie przed wysokimi kosztami i wizją wieloletnich kredytów. Tymczasem okazuje się, że jest, co najmniej kilka sposobów na to, aby wybudować niedrogi i funkcjonalny dom.

Co decyduje o kosztach budowy domu?

Dom jednorodzinny to projekt, który możemy zrealizować zarówno za kilkaset tysięcy złotych jak i za kilka milionów złotych. Wszystko zależy od tego, jakie mamy oczekiwania. Warto, więc zawczasu ustalić, jaki pragniemy wybudować dom, jaką będzie miał powierzchnię, lokalizację itd. Generalnie najtańsze okazują się być domy o prostej konstrukcji, z dwuspadowym dachem. Gdy w domu mamy wykusze czy lukarny musimy od razu liczyć się z wyższymi kosztami. Podobnie jest z oknami. Najtańsze będą okna w typowym kształcie i standardowym rozmiarze. Bardzo znaczące kwoty możemy także zaoszczędzić w sytuacji, gdy zdecydujemy się zrezygnować z posiadania piwnicy. Okazuje się, że dobudowanie dodatkowego pomieszczenia gospodarczego na parterze jest dużo tańszym rozwiązaniem. Inne istotne czynniki, jakie wpłyną na koszt budowy to dobór materiałów, instalacji oraz technologia wznoszenia.

Od czego zacząć budowę?

Niezwykle istotny jest projekt naszego domu. Jeśli wybierzemy pozycję z projektów gotowych z pewnością zapłacimy mniej niż w przypadku wyboru indywidualnej oferty projekty domów Bielsko. Zanim udamy się do projektanta powinniśmy dobrze zastanowić się, jakie chcemy mieć pomieszczenia, jaką wystawę okien czy pragniemy mieć garaż wewnętrzny, balkony, tarasy. 

Negocjuj ceny

Zawsze, gdy kupujemy coś do domu, nieważne czy towar czy usługę warto negocjować i porównywać ceny. W Internecie dostępne są specjalne kalkulatory budowlane, które będą pomocne przy sporządzaniu wstępnego kosztorysu. Gdy budujemy dom możemy negocjować ceny nie tylko w hurtowniach budowlanych, ale także u projektanta i przede wszystkim z ekipą budowlaną.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Każda osoba decydująca się na własny dom powinna pamiętać, że im dłużej trwa budowa tym koszty są większe. Warto, więc trzymać się harmonogramu. Oprócz tego, jeśli chcemy obniżyć koszty część prac możemy wykonywać samodzielnie czy z pomocą rodziny. Na ten ruch warto decydować się tylko wtedy, jeśli posiadamy stosowne umiejętności. Prace przy elementach konstrukcyjnych budynku oraz tworzenie instalacji najbezpieczniej jest powierzyć wyspecjalizowanej firmie.