Błędne wyobrażenia o szczepieniach mogą mieć poważne konsekwencje

Błędne wyobrażenia o szczepieniach mogą mieć poważne konsekwencje

Biorąc pod uwagę, że nauka i badania potwierdziły bezpieczeństwo i przytłaczające korzyści wynikające ze stosowania szczepionek, prawie 6 na 10 rodziców (57%) i nastolatków (57%) ma obawy dotyczące bezpieczeństwa szczepionek. Wśród lekarzy mniej niż połowa (44%) ma przypomnienia dla nastolatków lub ich rodziców o pominiętych szczepieniach. Ta kombinacja pokazuje wyraźną lukę w możliwości oceny i omówienia potrzeby szczepień jako istotnej części profilaktyki zdrowia. Sprawdź: Szczepienia Covid

Zaleca się, aby młodzież otrzymała cztery szczepionki w celu ochrony zdrowia w perspektywie krótko- i długoterminowej: meningokokom (ACWY i B), Tdap (tężec, błonica i krztusiec) i HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt + coroczne szczepienia przeciw grypie.

Choć świadomość w ostatnich latach rośnie, to jednak wiele nastolatków nie jest na bieżąco z szczepionkami przeciwko HPV i grypie. Różne programy zachęcają rodziców do uodporniania swoich dzieci na wszystkie choroby, którym można zapobiec dzięki szczepieniom, aby były zdrowe i chronione przed chorobami.

Warto sprawdzić strony internetowe w celu przejrzenia harmonogramu szczepień, który zawiera szczegółowe informacje na temat zalecanego wieku i możliwości nadrabiania zaległości. Są tam również dostępne informacje wyjaśniające korzyści ze szczepionek. Aby zachęcić do utrzymywania nawyku profilaktyki zdrowotnej na całe życie, rodzice mogą również zachęcać swoje dzieci do zadawania pytań pracownikom służby.

Zobacz również:  Jak przebiega zabieg wolumetrii? Krok po kroku

redaktor serwisu gg.edu.pl, który śledzi najważniejsze wydarzenia i ciekawostki z wielu dziedzin: od polityki i gospodarki, przez kulturę i technologie, po styl życia. Łączy rzetelność z przystępnym językiem, by nawet złożone tematy były zrozumiałe dla każdego. Z pasją do wyszukiwania tematów, które mają znaczenie.