Kilka rzeczy, których nie wiedziałeś o łuszczycy

Kilka rzeczy, których nie wiedziałeś o łuszczycy

Łuszczyca, choroba skóry, o której większość ludzi słyszała, ale której większość ludzi nie rozumie. Dla osób z łuszczycą jest to stan, który może mieć ogromny wpływ na prawie każdy aspekt życia, wpływając na wygląd, pewność siebie, pracę, sport i relacje. Oto kilka rzeczy, których możesz nie wiedzieć o łuszczycy.

Ile osób jest dotkniętych chorobą?

Łuszczyca dotyka 1,8 miliona ludzi w Wielkiej Brytanii. Łuszczyca to głównie geny – choroba dziedziczna. Nie oznacza to, że mieli ją rodzice osób z łuszczycą, ale przyczyną może być kombinacja genów. Ponieważ nie możemy zmienić naszych genów, leczenie koncentruje się na zmniejszaniu i zapobieganiu problemom skórnym, gdy się rozwijają. Sprawdź: Dermatolog Świecie

Co się dzieje ze skórą?

Łuszczyca zwykle powoduje wypukłe czerwone, swędzące, łuszczące się plamy na skórze – zwane płytkami – często na plecach, łokciach, kolana lub na skórze głowy. Dlaczego to? Ponieważ łuszczyca powoduje nieprawidłową odpowiedź komórek T organizmu – komórek odpornościowych, które gromadzą się w skórze, powodując zaczerwienienie i swędzenie – podobnie jak w przypadku rany. To powoduje, że komórki skóry dzielą się zbyt szybko. Zamiast zrzucania komórek skóry po 30 dniach, dzielą się one tak szybko, że zajmuje to tylko 4 dni. Prowadzi to do zgrubienia i łuszczenia skóry.

Jak wygląda łuszczyca?

Łuszczyca może pojawiać się na wiele różnych sposobów, w rzeczywistości może to być aż 20 lub więcej stanów, które powodują różne wzorce zapalenia skóry. Najczęstszym objawem jest przewlekła łuszczyca plackowata, która powoduje grube plamy na łokciach, kolanach, skórze głowy, a także na pozostałej części ciała. Niektórzy ludzie mają łuszczycę zgięciową, która atakuje fałdy skóry, takie jak pachwina, między pośladkami lub pod piersiami. Inni mają łuszczycę kropelkową z wieloma plamami przypominającymi krople deszczu na całej klatce piersiowej i plecach, a inni mają zapalenie i łuszczenie się dłoni i podeszew stóp, zwane łuszczycą dłoniowo-podeszwową.