O czym pamiętać podczas montażu okien
Duże przeszklenia są dziś pożądanym elementem budynku, jednak o satysfakcji z ich użytkowania w znacznej mierze decyduje poprawny montaż. Wymaga on szczególnej staranności. Obecnie normą jest zastosowanie taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych, zabezpieczających piankę termoizolacyjną przed wilgocią. Ważne jest też właściwe podparcie wielkopowierzchniowych drzwi przesuwnych – aby prowadnice skrzydła przez długi czas działały prawidłowo, wymagają podparcia na całej szerokości (nie punktowo).
Bardzo duże przeszklenia transportuje się w elementach – ościeżnice pakowane są osobno, skrzydła osobno (inaczej niż okna o standardowych wymiarach, które klient otrzymuje zmontowane). Osadzenie ciężkich, wielkoformatowych okien wymaga niekiedy użycia dźwigu.
Co ile kosztuje?
Okna panoramiczne i tarasowe są droższe od standardowych. Ale podwyższają one wartość rynkową domu. Ich ceny bywają zróżnicowane, co związane jest ze sporą konkurencją wśród producentów i dystrybutorów.
Najdroższe są przeszklenia przesuwno-podnoszone. Rozwieralno-uchylne stanowią tańszą opcję. Najmniej kosztują natomiast skrzydła stałe – zwane fiksami lub witrynami. Nie mają bowiem okuć i wyposażone są w węższe profile.
Jeśli chodzi o materiał profili – najtańsze jest PVC i cieszy się ono największą popularnością. Droższe są wyroby drewniane, zaś aluminiowe to ekskluzywna opcja.
Za automatykę do otwierania i zamykania skrzydeł trzeba oczywiście dopłacić (nawet 2500 zł).
Jak dobrać profile z PVC do drzwi tarasowych?
Wybierając profile drzwi tarasowych oraz okien elewacyjnych, warto wziąć pod uwagę zarówno względy estetyczne – kształt i kolor ram – jak i parametry. Systemy dedykowane do budownictwa energooszczędnego, o korzystnym współczynniku przenikania ciepta, charakteryzują się wielokomorowymi profilami, mieszczącymi szerokie, ciepłochronne pakiety szybowe o współczynniku Ug = 0,5 W/(m2-K). Przy wielkogabarytowych drzwiach tarasowych, to głównie parametry pakietu szybowego będą wpływały na energooszczędność konstrukcji. Realizując takie rozwiązanie, zwróćmy też uwagę na stalowe wzmocnienia w profilach. Im są grubsze i cięższe, tym większa stabilność, odporność na obciążenie wiatrem i bezpieczeństwo użytkowania konstrukcji. Natomiast jeśli w naszym projekcie uwzględniono mniejsze drzwi i okna, bądź chcemy podzielić konstrukcje na większą liczbę kwater – wówczas wzrasta znaczenie parametru U, („frame” z ang. rama) profili, na który wpływa głębokość zabudowy oraz liczba komór.