Które miejsca warto odwiedzić, wybierając się w polskie góry? Przedstawiamy 3 propozycje
O atutach polskich gór chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Tłumy turystów, nie tylko z Polski, są najlepszą rekomendacją dla ich walorów. Jednak ani kalendarz, ani portfel nie są z gumy, dlatego nie da się odwiedzić wszystkich miejsc w krótkim czasie. W które miejsca pojechać najpierw? Poniżej przedstawiamy trzy propozycje:
Wołkowyja
Wołkowyja to urocza wieś położona w południowo-wschodniej części naszego kraju. Zaledwie 1600 mieszkańców tworzy niepowtarzalny klimat i atmosferę. Znajdziemy tu tak naprawdę wszystko, czego tylko potrzebujemy, aby spędzić swój urlop. Od dobrych imprez, po specyficzne miejsca do uprawiania naszego różnorodnego hobby jak wędkarstwo, żeglarstwo czy nurkowanie. Baza noclegowa jest dobrze rozbudowana , różnego rodzaju komfort noclegów dla mniej lub bardziej wymagających czeka na każdego turystę. Noclegi w miejscowości Wołkowyja można zarezerwować wykorzystując telefon lub korzystając z poczty elektronicznej. „Miejsce godne uwagi, chociaż wcześniej nigdy o nim nie słyszałem/słyszałam” – powtarzają często turyści. W miejscowości znajdują się sklepy, bary oraz kościółek. Miejscowość Wołkowyja położona jest nad Jeziorem Solińskim na trasie „ Małej Bieszczadzkiej Obwodnicy”. Odnaleźć możemy tam wiele ciekawych miejsc, jak chociażby pozostałości po starej dzwonnicy. Agroturystyka, ostatnio tak modna w naszym kraju rozwija się tu bardzo prężnie. Wieś położona jest w samym centrum pięknych bieszczadzkich gór. Bieszczady potrafią być piękne o każdej porze roku i dla każdego, dlatego są znakomitym wyborem jeśli chodzi o wycieczkę na kilka dni lub nawet na spędzenie tam całych wakacji.
Tatry
Tatry wraz z Podhalem to jedyne w swoim rodzaju miejsce nie tylko w skali Polski, ale całej Europy. Najwyższym punktem Tatr są Rysy, będące częstym obiektem wędrówek górskich. Amatorzy pieszych wycieczek będą usatysfakcjonowani, ponieważ odnajdą tu liczne trakty piesze i rowerowe. Wybrzeże Morskiego Oka w trakcie wakacji niejednokrotnie bardziej przypomina kamienną plażę morską aniżeli wysokogórskie jezioro. Zakopane upodobali sobie szczególnie turyści, którzy doceniają spokój, ciszę oraz pragną podziwiać urocze górskie widoki. Hala Gąsienicowa jest miejscem szczególnie tłumnie odwiedzanym przez turystów, bowiem w jej okolicy mieści się największy węzeł szlaków w tej części Tatr. Zakopane ma doskonale rozbudowaną bazę noclegową, która jest w stanie pomieścić setki turystów. Pobliże Morskiego Oka należy do jednych z najpiękniejszych zakątków Tatr, a być może najpiękniejszych w Tatrach Polskich. Warto też zobaczyć Dolinę Kościeliska, gdzie istnieje duże skupisko jaskiń, takich jak: Jaskinia Mylna, Jaskinia Obłazkowa, Jaskinia Raptawicka oraz Jaskinia Mroźna. Podróżnicy przebywający w tym uroczym miejscu na pewno nie będą się nudzić. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno początkujący, jak i zaprawiony turysta. Wynika to przede wszystkim ze znacznej ilości tras o różnym stopniu trudności.
Zakopane
Zakopane upodobali sobie ludzie, którzy lubią spokój, ciszę oraz podziwianie pięknych, górskich widoków. W Zakopanem mieszczą się liczne karczmy, zajazdy górskie, pizzerie, bary, restauracje i wiele innych punktów gastronomicznych. Jeżeli chodzi o noclegi mamy do dyspozycji ogromny wybór różnego rodzaju obiektów od pensjonatów do kwater prywatnych. Teren reglowy jest godny polecenia, szczególnie wówczas gdy warunki atmosferyczne nie sprzyjają wędrówkom w wyższe partie gór – zwłaszcza wiosną, w momencie gdy szczyty zakryte są ciągle sporą pokrywą śniegu. Podróżnicy będący zwolennikami mniej ekstremalnych wyzwań docenią zalety relaksu przy ognisku lub też przechadzki po leśnych szlakach. Teren reglowy nie obfituje w krajobrazy wysokogórskie, ponieważ większość terenów jest mocno zalesiona. W sezonie zimowym liczne wzniesienia przeobrażają się w nartostrady. Dolina Pięciu Stawów umiejscowiona jest na poziomie powyżej 1665 metrów nad poziomem morza, będąc rozszerzeniem Doliny Roztoki znajdującej się poniżej progu największego polskiego wodospadu – Wielkiej Siklawy, który wypływa z Wielkiego Stawu. Jedynym obszarem widokowym doliny Chochołowskiej jest okazała i niezwykła Polana Chochołowska, gdzie można zobaczyć też wiele zabytkowych zabudowań pasterskich. Zimową porą wiele szlaków jest nieczynnych na skutek częstych zejść lawin. Jednak jeżeli chcemy dostrzec prawdziwą magię tego terenu, trzeba wspiąć się powyżej doliny Chochołowskiej, wychodząc na jeden z okalających nizinę łańcuchów górskich.