Błędy żywieniowe – przedstawiamy 4 najczęściej popełniane…

Błędy żywieniowe – przedstawiamy 4 najczęściej popełniane…

Jedzenie w pośpiechu

Żyjemy w ciągłym biegu, a nieustający postęp i realia gospodarki wolnorynkowej prowadzą do jego systematycznego przyspieszania. Często ciężko wygospodarować odrobinę czasu wolnego na odpoczynek lub realizowanie swoich pasji, nie mówiąc o spokojnym zjedzeniu śniadania, czy obiadu. Tymczasem przeznaczenie odpowiedniej ilości czasu na spożycie posiłku jest niezbędne dla zachowania w dobrym stanie układu pokarmowego. Jedzenie w pośpiechu powoduje nie tylko nadkwasotę, potocznie zwaną zgagą, ale także szeregi innych, zdecydowanie poważniejszych schorzeń, w tym m.in. wrzody żołądka, czy problemy z jelitami. Istotne jest nie tylko to co jemy, ale także sposób w jaki to robimy…

Nieregularne posiłki

Kolejnym z problemów, u podstaw których leży brak czasu jest nieregularność posiłków. Zachowanie odpowiednich odstępów między posiłkami i ich konsekwentnie przestrzeganie jest niezbędna, dla utrzymania odpowiedniego tempa przemiany materii. Paradoksalnie zbyt rzadkie spożywanie pokarmów jest z punktu widzenia organizmu zdecydowanie niebezpieczniejsze niż zbyt częste (o ile oczywiście nie spożywamy dużych porcji jedzenia…). Dlatego punktem wyjście do skonstruowania właściwej diety jest nie tylko przygotowanie odpowiedniego jadłospisu, ale także zadbanie o odpowiedni „harmonogram”.

Niedostateczna ilość spożywanych płynów

Przeciętny człowiek każdego dnia powinien dostarczać swojemu organizmowi ok. 3 litrów płynów (co ważne uwzględniając te, zawarte w przyjmowanych pokarmach). Z racji tego, że ponad 2/3 ludzkiego ciała składa się z wody konieczność jej systematycznego uzupełniania wydaje się oczywista. Jej deficyt, szczególnie jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas, ma bardzo destrukcyjny wpływ na zdrowie.

Brak świeżego jedzenia

Im mniej przetworzony produkt tym jest zdrowszy. Niestety permanentny brak czasu nie sprzyja nie tylko regularnym posiłkom oraz przeznaczaniu na nie odpowiedniej ilości czasu. Bardzo często to co jemy także pozostawia wiele do życzenia. Brak świeżych warzyw i owoców, najłatwiej przyswajalnych i zawierających najwięcej składników odżywczych, nie pozwala na skonstruowanie optymalnej diety, umożliwiającej właściwe odżywienie organizmu.