Wysoka zdawalność na tegorocznej maturze

Wstęp

Egzamin maturalny to kluczowe wydarzenie w życiu każdego maturzysty. Wyniki tego egzaminu decydują o możliwościach podjęcia studiów oraz otwierają drogę do dalszej kariery zawodowej. Rokrocznie tysiące uczniów stawia czoło temu wyzwaniu, a wyniki są coraz bardziej imponujące. W tym artykule przedstawimy wyniki ostatniej sesji maturalnej, omówimy najtrudniejsze przedmioty oraz zapoznamy się z terminami i procedurami egzaminów poprawkowych. Dowiecie się również, jak przebiega proces rekrutacji na studia na podstawie wyników egzaminów maturalnych.

Treść

W ostatniej sesji egzaminu maturalnego zdało 84,4 proc. uczestników tego ważnego testu. 11,3 proc. zdających, którzy nie osiągnęli wymaganego progu, będą mieli szansę poprawić wyniki w sierpniowej sesji poprawkowej.

Największym wyzwaniem dla tegorocznych absolwentów był tradycyjnie przedmiot matematyki, który zaliczyło jedynie 88 proc. zdających. Natomiast z języka polskiego i języka angielskiego, który jest najczęściej wybieranym językiem obcym, 97 proc. uczestników uzyskało pozytywne wyniki w części pisemnej. Egzaminy ustne wypadły jeszcze lepiej, zdając 99 proc. egzamin z języka polskiego i 98 proc. z języka angielskiego.

Sprawdzenie wyników matury jest teraz ułatwione dzięki systemowi ZIU, należącemu do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Uczniowie mogą sprawdzić wyniki, logując się na swoje konta przy użyciu identyfikatora i hasła, które otrzymali przed egzaminem. Jednakże, ze względu na przeciążenie systemu w godzinach szczytu, opcją pozostaje także sprawdzenie wyników w szkole, co jest sprawdzonym rozwiązaniem.

Dodatkowo, wraz z wynikami matury uczniowie otrzymają swoje świadectwa maturalne oraz aneksy do nich, które będą przekazane szkołom. Ci, którzy wybiorą sprawdzenie wyników w placówce edukacyjnej, będą mogli otrzymać dokumenty od razu.

Tegoroczna sesja egzaminacyjna przyniosła satysfakcjonujące wyniki, a zdawalność egzaminu maturalnego wyniosła 84,4 proc. Pomimo tradycyjnie niskich wyników z matematyki, język polski i angielski cieszą się dużym powodzeniem wśród maturzystów. Egzaminy ustne osiągnęły znakomite rezultaty. Uczniowie mają teraz możliwość poprawy swoich wyników podczas sierpniowej sesji poprawkowej. Wyniki te są kluczowymi dokumentami podczas rekrutacji na studia, która już trwa. Każdy maturzysta może teraz z niecierpliwością czekać na wyniki i planować swoją dalszą edukację na podstawie osiągnięć egzaminacyjnych. Powodzenia!